Кои сме ние?
Националната асоциация за приемна грижа е българска неправителствена организация, която е създадена от приемни родители от страната. Нашата организация обединява усилията на приемните родители, неправителствени организации и наши партньори за намаляването на броя на изоставените деца, както и за осигуряването на истинско детство за деца в риск от изоставяне или живот в социални домове.
Водещи принципи в работата по сигнали, жалби и запитвания
- Детството е изключително важен период от живота на човека, а семейството е най- естествената среда за развитието на детето.
- Във всички случаи при разглеждането на сигнали и жалби се водим от най-добрия интерес на детето.
- При съмнение за малтретиране уведомяваме органите за закрила на детето и следим дали са предприети необходимите мерки.
- Ние осигуряваме конфиденциалност на информацията и зачитаме правото на семейството на личен живот, с изключение на случаите на малтретиране и лоша грижа за децата.
- Ние изграждаме и поддържаме отношения на уважение, доверие, сътрудничество и колегиалност с колеги, партньори, институции и контролни органи.
- Ние проучваме информацията, анализираме резултатите и информираме навреме жалбоподателя, засегнатите и заинтересованите страни.
Процедура за разглеждане и отговори на жалби, сигнали и запитвания
- С решение на УС се създава Комисия по сигнали и жалби, която се състои от трима души, членове на НАПГ.
- Жалбоподателят подава жалба до председателя на Управителния съвет на Националната асоциация за приемна грижа.
Начини за подаване на жалба, сигнал или запитване:
- по електронна поща, чрез писмо, в което са посочени име, фамилия, телефон за обратна връзка;
- чрез секцията „Подай сигнал“ на сайта на НАПГ – www.napg.eu;
- чрез писмо по пощата на адрес: Пощенска кутия 104; 1606, гр. София;
- с легитимно обаждане на националния телефон на асоциацията 0700 20 234;
- чрез областен координатор на НАПГ;
Жалбите и сигналите не могат да са анонимни и трябва да са с посочени данни за изпращача – три имена, телефон или адрес за обратна връзка (пощенски и електронен).
3. Жалбата се завежда и се предава на Комисията по жалбите, която ги вписва в регистър, включващ следните данни: номер, дата, име, адрес или телефон на жалбоподателя.
4. След разглеждане на молбата се записва какви действия ще бъдат предприети.Комисията може да предприеме следните действия:
- Да даде отговор чрез телефон или писмен отговор на имейл. Ако отговорът е представен по телефона, в регистъра на жалбите и сигналите се посочва ясно какво е съдържанието на отговора, както и кой е представил отговора.
- По преценка на комисията може да бъде възложено на координатора на НАПГ за съответната област, от където е сигнала/жалбата, да извърши проучване, а при необходимост – работна среща между заинтересованите страни за получаване на информация и изследване на фактите. Координаторът представя свое становище по сигнала или жалбата в писмен вид пред комисията.
- Да проведе разговор със служебни лица, ангажирани със случая, за да се изяснят фактите, като се търси ползотворно сътрудничество и поддържане на добрия тон.
- Комисията може да поиска информация или проверка на сигнала от компетентни държавни органи, като АСП, ДАЗД и др. Заедно с писмото се изпраща и копие на сигнала/жалбата.
5. Комисията може да ползва експерти в дадената област от различни външни институции за становище по даден казус.
6. След провеждане на проверката, представянето на констатациите и предложенията, Комисията изготвя писмен отговор до жалбоподателя.
7. Срокът, в който се разглежда жалбата, е 14 дни. Когато комисията е сезирала и друга институция по случая, срокът за окончателно решаване на жалбата се удължава до получаването на отговор от ангажираните институции.
8. Несъгласията с решенията и констатациите на Комисията по жалбите могат да бъдат отправени до председателя на УС на НАПГ в 7-дневен срок от датата на връчване на отговора.
***
Приета от УС на НАПГ на 01.04.2011 г.
Последна актуализация: 11.01.2017 г.